Nisan 16

Starlink Türkiye için geri sayım başladı! Fiyatı ne kadar olacak?

Dünyanın en büyük uzay şirketlerinden SpaceX tarafından sunulan Starlink hizmeti, daha fazla ülkeye yayılmaya devam ediyor. Şu anda dünyanın dört bir yanından milyonlarca kişi tarafından kullanılan bu hizmet, Türkiye için geri sayıma başladı. Peki Starlink Türkiye ne zaman devreye girecek ve fiyatı ne kadar olacak? İşte konu ile ilgili tüm bilmeniz gerekenler…

Bilmeyenler için Starlink, bir internet uydu ağı olarak biliniyor. Özellikle kırsal ve uzak bölgeler gibi internet erişiminin sınırlı veya hiç olmadığı yerlerde yüksek hızda ve düşük gecikmeli internet kullanmayı mümkün kılıyor. Bunun için kullanıcının uzaydaki uydular ile iletişim kurması gerekiyor.

SpaceX, Starlink hizmetini Amerika Birleşik Devletleri’nden Birleşik Krallık’a Fransa’dan Romanya’ya, Arnavutluk’tan, Gürcistan’a ve Moğolistan’dan Japonya’ya kadar birçok ülkedeki internet kullanıcılarına sunuyor. Son gelişmelere göre bu listeye Türkiye de eklenecek.

Starlink hizmet haritasında Türkiye için hizmet durumu güncellendi. Daha önce “onay bekleniyor” şeklinde bir ifade yer alıyorken artık “2024’te (hizmete) başlayacak” şeklinde bir bildirim gösteriliyor. Bu bağlamda servisin yakın zamanda kullanıma sunulması bekleniyor. İlk olarak hangi ilde sunulacağı ise bilinmiyor.

Yurt dışında bir konutta kullanmak üzere Starlink‘in aylık fiyatı 120 dolar. Gerekli ekipmanlar içinse 599 ila 2 bin 500 dolar arasında bir masraf çıkabiliyor. Hizmetin Türkiye fiyatı ise bilinmiyor ancak yurt dışı fiyatına göre döviz de göz önünde bulundurulduğunda aylık 3 bin 900 TL‘den (aylık 120 dolar) hizmete sokulabilir. Tabii şirketin ülkemize özel bir düzenleme yapması durumunda daha düşük bir fiyatla da karşılaşabiliriz. Starlink Türkiye fiyatı, hizmet kullanıma sunulduğunda belli olacak.

Ekim 28

SpaceX, Falcon 9 ile bir rekora daha imza attı!

Son dönemin çok konuşulan şirketlerinden SpaceX, Falcon 9 roketiyle bir rekor daha kırdı. Aynı roketi tam 20 kez yeniden uzaya gönderen firma, önemli bir başarı yakaladı. Geçtiğimiz günlerde birtakım Starlink uydusunu yörüngeye taşımakla görevlendirilen Falcon 9, görevi başarıyla yerine getirerek kırılması zor bir rekora imza atmış oldu. Uzay meraklıları tarafından büyük bir hayretle karşılanan gelişmenin, teknoloji dünyası için de önemli bir milat olduğu söyleniyor. İşte konu hakkındaki en önemli detaylar…

SpaceX, Falcon 9 roketi ile yine rekora koşuyor

20. seferine imza atan roketin herhangi bir özel bakımdan ya da incelemeden geçirilmediği de belirtiliyor. Bu durum, ortalama olarak 2 ayda 1 uçuş yapan roketin oldukça dayanıklı bir donanıma sahip olduğunu gösteriyor. Minimum 10 kez uçabileceği söylenen Falcon 9’un, herhangi bir beklenmedik sorun yaşanmadığı takdirde ise tam 40 uçuşu bulabileceği bile konuşuluyor. Bu iddianın doğru çıkıp çıkmayacağını ise zaman içinde hep birlikte göreceğiz.