Nisan 16

Starlink Türkiye için geri sayım başladı! Fiyatı ne kadar olacak?

Dünyanın en büyük uzay şirketlerinden SpaceX tarafından sunulan Starlink hizmeti, daha fazla ülkeye yayılmaya devam ediyor. Şu anda dünyanın dört bir yanından milyonlarca kişi tarafından kullanılan bu hizmet, Türkiye için geri sayıma başladı. Peki Starlink Türkiye ne zaman devreye girecek ve fiyatı ne kadar olacak? İşte konu ile ilgili tüm bilmeniz gerekenler…

Bilmeyenler için Starlink, bir internet uydu ağı olarak biliniyor. Özellikle kırsal ve uzak bölgeler gibi internet erişiminin sınırlı veya hiç olmadığı yerlerde yüksek hızda ve düşük gecikmeli internet kullanmayı mümkün kılıyor. Bunun için kullanıcının uzaydaki uydular ile iletişim kurması gerekiyor.

SpaceX, Starlink hizmetini Amerika Birleşik Devletleri’nden Birleşik Krallık’a Fransa’dan Romanya’ya, Arnavutluk’tan, Gürcistan’a ve Moğolistan’dan Japonya’ya kadar birçok ülkedeki internet kullanıcılarına sunuyor. Son gelişmelere göre bu listeye Türkiye de eklenecek.

Starlink hizmet haritasında Türkiye için hizmet durumu güncellendi. Daha önce “onay bekleniyor” şeklinde bir ifade yer alıyorken artık “2024’te (hizmete) başlayacak” şeklinde bir bildirim gösteriliyor. Bu bağlamda servisin yakın zamanda kullanıma sunulması bekleniyor. İlk olarak hangi ilde sunulacağı ise bilinmiyor.

Yurt dışında bir konutta kullanmak üzere Starlink‘in aylık fiyatı 120 dolar. Gerekli ekipmanlar içinse 599 ila 2 bin 500 dolar arasında bir masraf çıkabiliyor. Hizmetin Türkiye fiyatı ise bilinmiyor ancak yurt dışı fiyatına göre döviz de göz önünde bulundurulduğunda aylık 3 bin 900 TL‘den (aylık 120 dolar) hizmete sokulabilir. Tabii şirketin ülkemize özel bir düzenleme yapması durumunda daha düşük bir fiyatla da karşılaşabiliriz. Starlink Türkiye fiyatı, hizmet kullanıma sunulduğunda belli olacak.Copyright 2020. All rights reserved.

Posted Nisan 16, 2024 by murat.turkyilmaz in category "Teknoloji Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir